Jak dbać o biżuterię?

Jak dbać o biżuterię?

Dlaczego srebro ciemnieje?

Wiele osób uważa że biżuteria, która zaczęła ciemnieć jest bardzo słabej jakości bądź nie jest wykonana ze srebra. Tak jednak nie jest! Biżuteria która czernieje jest jak najbardziej srebrna i jest to naturalny proces wynikający z jego właściwości chemicznych. Winowajcą są związki siarki występujące w powietrzu, wchodzą one w reakcje ze srebrem tworząc ciemny osad na powierzchni biżuterii. Do procesu ciemnienia przyczyniają się również inne czynniki takie jak wilgoć, kosmetyki, detergenty, pot człowieka (najbardziej dokuczliwy w upalne dni), itp.

Dlatego bardzo ważne jest przechowywanie i dbanie o biżuterię, żeby zachować jej jak najdłuższy blask.

Jak dbać o biżuterię?

Proces ciemnienia srebra w mniejszym lub większym stopniu jest raczej nieunikniony, istnieje jednak kilka sposobów żeby go zminimalizować.

Po pierwsze przechowywanie, najlepiej sprawdzają się woreczki strunowe gdzie umieszczamy każdą sztukę oddzielnie i zamykamy w szkatułce bądź innym pudełku, który odetnie dopływ powietrza. Największym błędem jaki jest popełniany to zostawianie biżuterii w łazienkach.

Po drugie unikanie kontaktu biżuterii z wodą w szczególności chlorowaną w basenie, a także wcześniej wspomniane kosmetyki, detergenty, rozpylanie perfum bezpośrednio na biżuterię.

Po trzecie odpowiednia pielęgnacja wyrobów srebrnych. Na rynku jest wiele środków do czyszczenia biżuterii, które sprawdzają się naprawdę dobrze. Do codziennej pielęgnacji warto się zaopatrzyć w chusteczki (specjalnie impregnowane), które czyszczą i polerują. Równie popularne są płyny do czyszczenia, aczkolwiek przed użyciem ich trzeba dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta co do sposobu ich używania. Biżuterię mocno zabrudzoną warto co jakiś czas oddać do profesjonalnego czyszczenia i odświeżania.

Wszystkie Artykuły Strona główna